Kur’an’ın Öğrettiği Kavramlar Serisi – Kur’an Kavramı

Home/Kütüphane/Kur’an’ın Öğrettiği Kavramlar Serisi – Kur’an Kavramı

Süleymaniye Vakfı Yayınları’ndan çıkan Kur’an’ın Öğrettiği Kavramlar Serisi – Kur’an Kavramı kitabımızdan:

“Ataları bir biçimde İslam dinini kabul ettikleri için kendilerine günümüzde de “müslüman” denilen bir toplumda doğmuş olan kişiler, Kur’an’ın Allah’ın kitabı olduğunu otomatik olarak kabul edip iman etmektedirler. Aynı şekilde müslüman olmayan bir toplumda doğup yetişmiş olanlar da otomatik olarak bunun aksini iddia etmekte, kendi toplumlarının kitabını Allah’ın kitabısayıp, Kur’an’ı Allah’tan gelen bir kitap olarak kabul etmemektedirler. Yani öne sürülen iddianın temellendirilmesi bakımından, bu birbirine zıt iddiaların sahibi olan toplumlarda doğmuş kişiler arasında hiçbir fark yoktur. Her ikisi de hayata gözünü açtığı kültürden, yani kendi elinde olmayan bir sebepten dolayı Kur’an hakkında birbirine zıt iki iddiaya sahiptirler.

Durum böyle olunca da müslüman olduğunu düşünenlerin, “iyi ki bu toplumda doğmuşum, müslüman olmayan bir ailem olsaydı kafir olarak ölecektim” gibi tuhaf bir düşünceye sahip olmaları kaçınılmazdır. Böylesi bir durumda imanınız tamamen Allah’ın takdiridir(!). İnancınızı siz seçmemişsiniz adeta siz o inanç için seçilmişsinizdir. Artık sizin kadar şanslı olmadıkları için kafir(!) doğmuş insanlara acımak ve aşağılamak için sürekli kendinizi kandırma ve vicdanınızı susturma talimleri yapmanız gerekecektir.

Oysa bir kitap Allah’ın kitabı olduğu iddiasını taşıyor hatta bu konuda açıkça meydan okuyorsa bu iddianın ispatını da yine kendi bünyesinde barındırıyor olmalıdır. Üstelik bu ispat öylesine sağlam olmalıdır ki yeryüzünde yaşayan herkes, yani Allah’ın her kulu tüm güçleriyle bu iddiayı çürütmeye çalışsalar dahi bunda başarılı olamamalıdırlar. Çünkü Allah’ın kitabı demek, içinde Allah’ın ayetleri bulunan kitap demektir. Allah’ın güneş ayetine ihtiyaç duymadığını söyleyen hiç kimse olamıyorsa Allah’ın indirdiği bir ayete ihtiyaç duymadığını, dolayısıyla onun Allah’ın ayeti olamayacağını söyleyebilecek bir kişi de olamamalıdır.”

Erdem Uygan

By | 2017-04-20T11:13:20+02:00 Ağustos 14th, 2016|Kütüphane|0 Comments

About the Author: